Janez Štalec
Osnovni podaci > Događaji, projekti i ostvarenja > Povratak u budućnost - 1965 > Više o praksi u Pragu

Više o praksi u Pragu

Problem koji sam dobio je bio slijedeći:

Prvo je ozrađen tok programa. Taj put razrade je u ono vrijeme bio običajan. Programiranje je bilo sporo a kontrola ispravnosti teška zato je bilo potrebno unaprijed definirati sve programske cjeline, mjesto u memoriji za progamske cjeline kao i za sve memorijske lokacije za sve varijable i polja. Uz takvu pripremu je bilo moguće povjeriti module na kodiranje raznim programerima. 

Kako smo u to vrijeme u Ljubljani već koristili Fortran i Algol sam, da se pokažem važan, prvo napisao progam u Algolu. Kasnije sam saznao da ima u Pragu i druga računala na primjer Eliot i IBM.

Da ne duljim, program sam iskodirao na formulare (vidi film) i predao ga na bušenje sto je sa svojim programom uradio i moj kolega. Kao gosti smo imali čast prisustvovati svim fazama; sa platnenim papučama preko sandala,  i kapom na kosi :-)

Programi su prošli test podatke bez greške jer ih je prije toga pomno pregledao naš mentor. Cijena korištenja računala nije dozvoljavala da računalo "otkriva" brzopletosti.

Rezultat računanja je bio u obliku printa na papirnu traku. Prvi dio je izgledao ovako:

Kraj trake na kojem su rezultati računanja je ovakav:

Programe izbušene na filmskoj traci je mentor spremio kao dijelove jednog većeg projekta kojeg je izvodio. Veće programe su sastavljali ljepljenjem na isti način kako su u kinima ljepili potrgane filmove. Film su spremali u suhe i mračne komore sa kolofonijom na isti način kako su to radili filmaši jer je filmska traka u to vrijeme bila jako zapaljiva!