Janez Štalec
Osnovni podaci > Događaji, projekti i ostvarenja > Izbor u znanstveno zvanje 1987

Izbor u znanstveno zvanje 1987

 

 

 

Kako je Zakon o znanstveno-istraživačkoj djelatnosti omogućavao izbor u znanstveno zvanje Istraživač - suradnik sam se, jer sam smatrao da imam ispunjene sve uvjete,  prijavio za izbor na OOUR Matematičkom odjelu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.  Matematički odjel je prijavu prihvatio i pokrenuo izbor. Imenovana je komisija u sastavu: prof.dr. E. Coffou, prof.dr. N. Sarapa i mr. M. Rogina, asistent.

 

 

Slijede dokumenti o izboru:

 



 

dr  E. Coffou, izv. prof. PMF

dr  N. Sarapa, izv. prof. PMF

mr M. Rogina, znan. asistent PMF

Zagreb, 19. V 1987

 

                                                           ZNANSTVENO-NASTAVNOM VIJEČU

                                                           OOUR - MATEMATIČKI ODJEL

                                                           PRIRODOSLOVNO-MATEMATIČKI

                                                           FAKULTET

 

Predmet: Janez Štalec

                izbor u zvanje istraživač - suradnik

 

Znanstveno-nastavno viječe OOUR-a Matematički odjel je na svojoj sjednici od 1. 4. 1987. godine donijelo odluku kojom je imenovana komisija u sastavu: dr E. Coffou, izv. prof PMF-a, dr N. Sarapa,   izv. prof. PMF-a i mr M. Rogina, znan. asistent PMF-a, u svrhu davanja mišljenja o izboru Janeza Štaleca, sistem inžinjera u OOUR-u Matematički odjel PMF, u znanstveno zvanje istraživač-suradnik.

 

S tim u vezi podnosimo Naslovu ovaj Izvještaj i Prijedlog.

 

 

IZVJEŠTAJ

 

Biografija  Janeza Štaleca

 

Janez Štalec rođen je 15. septembra 1942. godine u Ljubljani. Osnovnu školu, nižu i višu gimnaziju završio je u Ljubljani 1961. godine. Te godine upisao je studij tehnične matematike na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo Univerze v Ljubljani i 1965. apsolvirao.

 

1964. godine zaposlio se kao programer sa pola radnog vremena na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko Univerze v Ljubljani. Od 1966. do 1971. radio je sa punim radnim vremenom u Računskom centru

 

Instituta na poslovima i radnim zadacima programera i zamjenika rukovodioca Računskog centra. Zadužen je bio za razvoj programske podrške za područje statistike i probleme optimizacije.

 

1971. godine preselio se u Zagreb i zaposlio na Fakultetu za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu za poslove i radne zadatke programera, informatičara i sistem analitičara u Računskom centru Fakulteta. Zadužen je bio za razvoj i održavanje programske podrške za potrebe znanstveno-nastavnog rada Fakulteta, kao i za funkcioniranje opreme Računskog centra.

 

Od 1985. godine radi kao sistem inženjer u OOUR Matematički odjel Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

 

Znanstveni rad Janeza Štaleca

 

Janez Štalec je još kao student usmjerio svoj interes prema elektronskim računskim strojevima u vrijeme kada je to za našu sredinu značilo pionirski rad na tom području. Uzimanje radnih obaveza u svojstvu programera značilo je u to doba potpuni angažman intelektualne aktivnosti čovjeka, čime treba tumačiti izostanak fakultetske diplome. No studij na fakultetu ostavio je duboki trag u budućem radu J. Štaleca koji je usvajanje metoda nove tehnologije iskoristio za podizanje stručnog i znanstvenog nivoa istraživačkog rada u raznim znanstvenim disciplinama koje su u svojim metodama iziskivale statističku obradu podataka. J. Štalec je još za vrijeme rada na Inšstitutu u Ljubljani radio na razvoju programske podrške na području statistike gdje je stekao bogato iskustvo koje mu je omogućilo da prelaskom na Fakultet za fizičku kulturu u Zagrebu uspješno učestvuje u znanstveno nastavnom radu na fakultetu brinući se o razvoju, održavanju i korištenju programske podrške Računskog centra fakulteta.

 

S time ujedno započinje poduži niz znanstvenih i stručnih radova na kojima se nalazi ime J. Štaleca kao koautora. Objavljeno je 32 originalna rada što u znanstvenim što u stručnim časopisima i zbornicima. Sa 12 radova je J. Štalec učestvovao na znanstvenim i stručnim skupovima te sudjelovao u izradi 5 monografija i priručnika (vidi prilog). Od 32 objavljena rada 5 radova je objavljeno u inozemnim časopisima a ostalo u domaćim. Od 12 referiranih radova 8 ih je referirano na inozemnim skupovima.

 

Ne ulazeći u analizu pojedinih radova, moguće je konstatirati slijedeće:

 

1.        Od 32 rada, radove pod brojem 7., 11. i 21., treba svrstati među stručne a sve ostale pod znanstvene radove.

2.        Originalni doprinos autora može se naći kod 12 objavljenih radova (2, 5, 6, 7, 8, 12, 16, 18, 22, 24, 25 i 26), poglavito na području numeričkih metoda multivariatne analize podataka te na značajan doprinos u području informatike (8 i 16) kroz razradu statističkog programskog sistema.

3.        12 radova pripadaju direktnim aplikacijama statističkih metoda, uglavnom u području medicinskih znanosti (1, 4, 9, 14, 20, 21, 27, 28, 29, 30, 31 i 32).

4.        Ostali radovi (3, 10, 11, 13, 15, 17, 19 i 23) analiziraju pojedine detalje u spoju statistika-informatika (algoritmi, procedure, programi).

5.        Većina radova po svojoj temi diktirani su znanstvenom problematikom na Fakultetu za fizičku kulturu u okviru njihovih znanstvenih projekata.

6.        Sličnu struktura vrijedi i za referirane radove na znanstvenim i stručnim skupovima.

 

Među objavljenim monografijama nalazimo aplikaciju statistike na podacima srednjeg obrazovanja (1) te dvije monografije u vezi s idejnim nacrtom i projektom informatičkog sistema na području fizičke kulture.

 

Među priručnicima nalazi se Priručnik za korisnike statističkog sistema (SS) u čijoj je izradi i implementaciji sudjelovao J. Štalec kao glavni autor.

 

 

Nakon uvida u dosadašnji rad J. Štaleca preko objavljenih radova te na temelju direktnih kontakata tokom njegovog rada u OOUR-u Matematički odjel PMF-a članovi komisije donose slijedeći:

 

ZAKLJUČAK I PRIJEDLOG

 

J. Štalec pored toga što je izvrstan stručnjak u okviru svog radnog zadatka kao sistem inženjer u Računskom centru PMF-a ima veliko iskustvo u istraživačkom radu koji u sebi uključuje statistiku u spoju s informatikom. Njegov doprinos istraživačkom radu u raznim znanstvenim disciplinama koje iziskuju statističku obradu podataka omogućio je znanstvena istraživanja i interpretaciju na suvremenom nivou kakvu omogućuje moderna kompjuterska tehnologija. Također se vidi da se J. Štalec u svom radu ne ograničava samo na primjenu postojećih metoda
već uporno radi na njihovom usavršavanju kako u pogledu razvoja kriterija tako i na proširenju odgovarajuće programske podrške. Njegovom implementacijom statističkog sistema (SS) u Sveučilišnom računskom centru u Zagrebu imaju koristi mnogi korisnici tog sistema a njegovo poznavanje problematike u okviru informatike od velike je koristi sredini u kojoj radi i suradnicima s kojima surađuje.

 

Njegov dosadašnji rad je garancija da će i nadalje aktivno učestvovati na rješavanju problema u okviru znanstveno - istraživačkog rada na PMF-u posebno u OOUR-u Matematički odjel te stoga predlažemo da se na osnovu čl. 50 Zakona o znanstvenoistraživačkoj djelatnosti i čl. 7 Pravilnika o registru istraživača i evidencije radnika koji nisu izabrani u znanstvenoistraživačka zvanja IZABERE Janeza Štaleca u znanstvenoistraživačko zvanje ISTRAŽIVAČ-SURADNIK.

 

                                                                                                          dr E. Coffou, izv. prof.

 

                                                                                                          dr N. Sarapa, izv. prof.

 

                                                                                                          mr M. Rogina, znan. asist.

 

Prilog: Popis objavljenih radova