Janez Štalec
Osnovni podaci > Događaji, projekti i ostvarenja > Prvi statistički programi - 1965

Prvi statistički programi - 1965

Statističke programe smo u Računskom centru Instituta počeli programirati i izvoditi već u prvim godinama postojanja. Prvi program koji sam pisao je bila aproksimacija vremenske serije za potrebe Zavoda za istraživanje tržišta u Ljubljani.

Pravom statistikom smo se počeli baviti kad je iz Zagreba došao prof. Konstantin Momirović sa tada Visoke škole za fizičku kulturu i molio da mu izračunamo nekoliko korelacijskih matrica za danas nevelik broj varijabli i ispitanika (prema sjećanju je bilo 30 varijabli i 150 entiteta). Do tada su njegovi suradnici radili analize na ručnim kalkulatorima a nijedan računski centar iz tadašnje Jugoslavije nije mogao (prema njegovim riječima) to obaviti na računalu.

Kako smo prve zahtjeve uspješno obavili je profesoru porastao apetit i počeo je projektirati veća istraživanja i upotrebljavati razne metode multivarijatne analize podataka. Programirali smo regresijske analize, faktorsku analizu, diskriminacijsku analizu te multivarijatnu višefaktorsku analizu varijance.   

Za ilustraciju dan je prikaz jednog problema. Projektni zadatak je izgledao ovako:

Ustvari je to izračunavanje diskriminativne funkcije za dvije grupe ispitanika prema Fisher-ovoj metodi. Program je trebalo realizirati za najviše 40 varijabli te do 101 ispitanika u svakoj grupi.


Programiralo se je u Freiburškom kodu (nativni ZUSE kod).  Za ilustraciju slijede prve tri rukopisne stranice programa (od osam i još tri pomoćne).




Program je onda pripremljen na petkanalnoj traci spreman za učitavanje u računalo. Slijedi ispis početka programa na teleprinteru.


Tako pripremljen program je trebalo učitati u računalo, pripremiti u čitaću traku sa podacima i pokrenuti određenom komandom na pultu računala izvođenje. Program je izvodio naredbu po naredbu; nije bilo potrebno nikakvo prevođenje.

Na žalost nije sačuvan nijedan primjerak rezultata.

Brzina računanja je bila za današnje prilike spora. Za jednu analizu (približno 100 ispitanika na 25 varijabli) s ispisom rezultata na teleprinteru je bilo potrebno otprilike dva i pol sata. Za svako korištenje smo računalo morali unaprijed rezervirati (wall time); programer je morao dobro ocijeniti trajanje obrade.