Janez Štalec
Osnovni podaci > Događaji, projekti i ostvarenja > Sport-računalo-televizija - 1967

Sport-računalo-televizija - 1967

Godine 1967. se je u Ljubljani održavalo Europsko prvenstvo u umjetničkom klizanju. Kako je u tom sportu izračunavanje rezultata jako složeno je organizator zamolio Računski centar Instituta za matematiko, fiziko in mehaniko u Ljubljani da pokuša elektronskim računalom izračunavati poredak. Do tada su organizatori klizačkih takmičenja formirali dvije nezavisne grupe koje su preračunavale ocijene sudaca te tako imali pouzdane rezultate.

Dušan Magušar i ja smo napisali program za računalo ZUSE - Z23 te pokazali na simuliranim primjerima da su izračunati rezultati točni. Računalu je trebalo za izračun redoslijeda jedne takmičarske grupe (18 takmičara) nekoliko minuta.

Organizacijski odbor je prihvatio rješenje te odredio računanje sa elektroničkim računalom kao kontrolnu grupu. Konačne rezultate je ipak određivala odabrana komisija koja je radila "pješke". Tako je prvi puta u svijetu, barem za klizački sport, izvedeno računanje rezultata takmičenja računalom.

Određivanje ranga takmičara je bilo slijedeće:

Sedam sudaca (ocjenjivača) daje ocjene od 0 do 6.0 za tehniku izvođenja vježbe i za umjetnički utisak. Te se ocjene zbroje te odredi rang svakog takmičara za svakog ocjenjivača. Ako je zbroj nekih ocjena jednak onda taj rang određuje bolja ocjena dobivena za umjetnički dojam. Slijedeća tablica je primjer takvog određivanja rangova. Konačni rezultat daje zbroj dobivenih rangova; takmičar s najmanjim zbrojem je pobjednik. Stvar je još kompliciranija jer postoji više nivoa takmičenja; likovi, obvezni program te slobodni program (plesni parovi su imali još nekih razlika). Tada je za konačni rezultat potrebno kombinirati rangove sva tri nivoa s različitim težinskim faktorima.   

Danas je zbog afera u suđenju ocjenjivanje i izračunavanje ranga takmičara promijenjeno i još kompliciranije.

 

Dok su trajale pripreme za Evropsko prvenstvo je Beno Hvala, režiser televizijskog prijenosa, želio što brže dobiti nezvanične rezultate takmičenja. Kada je to odobrio organizacijski odbor smo ponudili televiziji mogućnost da dobiju pravi rang (ne samo sumu bodova) poslije svaka tri takmičara. Tokom pauze za osvježavanje ledene plohe smo mogli izvesti sve izračune i poslati rezultate.

 

Režiser je ishodio dvije poprečne telegrafske linije od Hale Tivoli do Računskog centa IMFM na Viču, Lepi pot 11, za teleprintersku vezu; po jednoj liniji je teleprinter u RC primao ocijene sudaca a preko druge linije smo slali rezultate za tri prvoplasirana takmičara; (prva računarska mreža  ;--)  veza teleprinter-računalo-teleprinter je bila petkanalna bušena traka). Jedna je kamera u Hali Tivoli bila stalno fokusirana na izlazni papir teleprintera. Za kontrolu su nam instalirali i veliki televizor i postavili antenu tako da smo neposredno pratili takmičenje. Na kraju takmičarskog dana smo preko tog teleprintera poslali i konačne rezultate sa svim podacima.

 

 

Televizija Ljubljana i režiser Beno Hvala su uz našu pomoć prvi u svijetu prenosili rezultate takmičenja u realnom vremenu.

 

Prvi dan finala je došlo do pola satnog kašnjenja objave rezultata jer je komisija koja je računala službene rezultate pogrešila; naredni je dan pisalo u dnevnoj štampi "Kompjuter je pobijedio čovjeka". Ah ti novinari!

 

Treba još spomenuti da je računanje rezultata s računalom u klizačkom sportu od te godine postala obaveza organizatora; televizije su pak još dugo objavljale samo sumu bodova a ne pravi rang.