Janez Štalec
Osnovni podaci > Događaji, projekti i ostvarenja > SS Statistički sistem - 1969

SS Statistički sistem - 1969

 

1969.

 

Programski sustav Statistički sistem smo počeli razvijati u Računskom centru Inštituta za matematiko, fiziko in mehaniko u Ljubljani kada je nabavljeno novo računalo IBM-1130.

 

Do tada je bilo napisanih više računalnih programa za statističke obrade iz područja multivarijatnih metoda. Shvatili smo da nije racionalno za svaku metodu pisati samostalni program posebno zbog često zajedničko korištenje nekoliko metoda. Zajedno s Konstantinom Momirovićem i  Egonom Zakrajšekom smo projektirali sustav koji se sastojao od skupa naredbi za unos i kontrolu podataka, linearnu algebru, određenih statističkih postupaka te ispis rezultata. Sustav je pisan u jeziku FORTRAN IV sa korištenjem unaprijed definiranim datotekama na disku za rješavanje problema sa najviše 90 varijabli na 1500 ispitanika. Na jednom disku su bile pripremljene dvije datoteke veličine 1500 redaka sa 90 kolona (Za one koji se sjećaju: FORTRAN naredba DEFINE FILE!), dvije datoteke 1500 x 30, šesnaest datoteka veličine 90 x 90 te nekoliko reda 1 x 1500.  U svaka naredbi je trebalo popisati datoteke sa ulaznim podacima kao i datoteke za rezultate operacija. Sustev je uglavnom korišten za faktorske i regresijske analize podataka.

 

Na moju žalost nema više pisanih podataka o izgledu programa kao ni originalnih štampanih rezultata.

 

 

1971.

 

Prelaskom na rada na Fakultet za fizičku kulturu u Zagrebu je i razvoj tog programa prešao u tu ustanovu. Nabavom nešto jačeg računala IBM-1130 je bilo moguće povećati broj varijabli koje je moguće obraditi na 120. Naš je sustav bio tih godina jedini statistički program kojim je bilo moguće analizirati tako velike uzorke varijabli i ispitanika pa smo počeli dobivati zahtjeve iz čitave države. Unajmljeno računalo smo dobrano iskoristili jer je bilo za jednu obradu uzorka od 666 ispitanika na 120 varijabli faktorskom analizom te oblimin rotacijom ekstarhiranih faktora potrebno 55 sati neprekidnog računanja.

 

 

1973.

 

Osnivanje Sveučilišnog računskog centra u Zagrebu te instalacijom višekorisničkog računala UNIVAC-1106 je omogućilo redizajniranje sustava Statistički sistem. Dogovorom s E. Zakrajšekom smo dizajnirali sustav kao interpreter komandi kojima smo odabiranjem parametra kontrolirali tokove obrade. U Ljubljani je sustav implementiran na računalo CDC Cyber a u Zagrebu na UNIVAC s istom strukturom jezika kojeg smo nazvali SS - programski sustav za multivarijatnu analizu podataka. Kasnije je razvoj u Ljubljani zaustavljen zbog odlaska Zakrajšeka u Ameriku, pa se je sustav razvijao samo u Zagrebu.

 

 

Računalo UNIVAC-1106 (kao i kasnije verzije serije 1100) je bilo organizirano s riječima od 36 bitova, a u svaku riječ je stalo šest znakova (6 bitni kod; velika slova, brojevi te separatori i specijalni znakovi). Prevodioc je bio FORTRAN verzije V, sa nekim UNIVAC ekstenzijama koje su omogućavale dosta jednostavno baratanje stringovima. Posebno je treba naglasiti da je implementirani Linker bio posebno moćan; omogućavao je takozvani OVERLAY programskog kao i DATA dijela kod izvođenja programa. Uz to je bilo omogućeno iz FORTRAN-a dinamičko alociranje memorije za podatkovni dio zauzeća. Sve potrebne datoteke su se otvarale i zatvarale po potrebi s imenima koje je korisnik zahtjevao. Sve je to omogućilo sustav kojim smo mogli analizirati do 250 varijabli na 10000 entiteta; da je trebalo više bi mogli i te granice još povećati. Bilo je dopušteno formiranje do 300 privremenih datoteka, koje istovremeno mogu ekzistirati u toku izvođenja programa. Ako se određeni broj tih datoteka uklonio naredbama SS, moglo se u toku istog programa formirati nove.

 

Za korištenje sustava SS je bilo potrebno poznavati samo osnove operacijskog sistema (prijavljivanje sistemu te pet naredbi) i nije trebao poznati niti jedan od programskih jezika. Međutim, za valjanu primjenu sustava SS bilo je nužno dovoljno poznavanje matrične algebre i nadprosječno poznavanje metoda multivarijatne statističke analize. Visoka razina matematičke i statističke informiranosti omogućavala je da se pomoću SS napišu programi za bilo koju metodu multivarijatne statističke analize; međutim takva razina nije bila nužna za već realizirane metode koje su bile ugrađene kao SS operacije.

 

Dužina programa napisanog u SS jeziku nije bila ograničena; korisnik je ipak trebao znati da je bilo potrebno otprilike tri sata za dobivanje rezultata problema za koji je trebalo 55 sati na računali IBM-1130. Kako je bilo računalo UNIVAC višekorisničko ste mogli u ta tri fizička sata uraditi paralelno tri analize tog tipa.

 

1974. godine smo na 1. međunarodni simpozij "Kompjuter na sveučilištu" u Zagrebu, organiziranom uz preseljenje Sveučilišnog računskog centra u novi zgradu i instalaciju novog računala UNIVAC-1110 objavili članak: Zakrajšek E., J. Štalec i K. Momirović: SS - programski sistem za multivarijatnu analizu podataka. 

 

Sustav je brzo postao glavni alat hrvatske znanstvene zajednice za statističke obrade. Vremenom smo stvarali biblioteku Makro programa napisanih u SS jeziku koje smo objavljivali u zbornicima znanstvenih skupova kao i u obliku monografija. 

 

 

1982.

 

Razvoj sustava SS time nije bio zaustavljen; dodavale su se nove mogućnosti te usavršavalo prevođenje napisanih programa. SS se počeo koristiti također u Sarajevu na računalu UNIVAC tvrtke Energoinvest za potrebe tamošnje Visoke škole za fizičku kulturu.

 

1982. godine je bio sustav SS objavljen na kongresu COMPSTAT '82, Toulouse, Francuska uz još šest radova primjene SS jezika u obradama podataka. Pripremili smo i reklamni letak s opisom sustava te jednim primjerom analize.

 

 

 

 

 

 

 

 

Za sustav su pokazali zanimanje statističari i kompjuteraši iz raznih zemalja; do konkretnih kontakata je došlo samo s Poljacima i Talijanima, no neka konkretna suradnja nije uspostavljena. SRCE je doduše prijavilo projekt "Generalni linearni model" kao novi dizajn sustava nalik na engleski GENSTAT ali to nije zaživjelo a ni ja nisam bio pozvan u projektni tim.

 

Sustav SS se je koristio dok nije 1989. u SRCU ugašeno računalo UNIVAC. Bilo je prijedloga i molbi da sustav izvedem na nekoj novoj platformi ali nije bilo snage da jedna osoba uradi sav taj posao, nije bilo moguće okupiti ekipu a ni dobiti konkretnu podršku.  Dolazili su novi sustavi koji su omogućavali rad u grafičkoj okolini kao i više mogućnosti u prikazu i vizualizaciji rezultata. Takav sustav može realizirati samo poveća grupa.