Računarski praktikum II

Na ovoj stranici možete pronaći neke web-resurse korisne za web-programiranje.

Rad na rp2-serveru s vlastitog računala

Zadatke iz prezentacija, kao i zadatke za zadaću i vježbu možete implementirati na svojem računalu.

  • Ako je na tom računalu instaliran Linux zajedno s Apache+PHP+MySQL, onda zadatke možete rješavati i izvršavati na lokalnom računalu.
  • Ako je na tom računalu instaliran Linux, ali ne i Apache+PHP+MySQL, onda svoj kućni direktorij na student.math.hr možete lako mapirati na neki direktorij na svom računalu:
        mkdir HOME
        sshfs username@student.math.hr:/student1/username HOME -o HostKeyAlgorithms=ssh-rsa
    Ovdje username zamijenite svojim korisničkim imenom na računalu student. Trebate unijeti password koji koristite prilikom ulogiravanja na računala u praktikumu, tj. password za ulogiravanje na student.math.hr, odnosno, na web-mail. Sada u direktoriju HOME imate pristup studentu, pa programe možete pisati i spremati u public_html/rp2, a zatim ih pokretati na rp2-serveru kao u praktikumu. Po završetku rada, napišite
        fusermount -u HOME
  • Ako je na tom računalu instaliran Microsoft Windows, onda zadatke možete vrlo lako spremati i izvršavati na rp2-serveru:
    1. Instalirajte program WinSCP, te Visual Studio Code (ili neki drugi editor za Windows).
    2. Pokrenite WinSCP, te se spojite na student.math.hr.
    3. Konfigurirajte WinSCP tako da koristi VS Code kao editor: View->Preferences->Editor->Add...->External editor, te sa Browse... pronađite vscode.exe na svom računalu.
    4. Nakon toga možete unutar WinSCP doći do poddirektorija public_html/rp2, te u njemu stvarati nove datoteke (PHP ili druge) i uređivati ih (dvoklik) pomoću VS Code.
    5. Program zatim "pokrećete" na rp2-serveru iz web-browsera, jednako kao u praktikumu.
  • Alternativno, na novije verzije Microsoft Windowsa možete instalirati tzv. Windows Subsystem for Linux (WSL). Upute možete vidjeti ovdje - instalirajte Ubuntu 22.04 umjesto 18.04; nije nužno na kraju instalirati g++. Nakon instalacije WSL, efektivno imate Linux unutar Windowsa, pa možete dalje raditi posve isto kao u prve dvije točke (instalirati Apache+PHP+MySQL unutar WSL ili sa sshfs mapirati svoj kućni direktorij na studentu).

JavaScript

PHP

Popularni razvojni okviri za web-programiranje

Ostalo

  • Smashing Magazine - Portal o razvoju i dizajnu web-aplikacija.
  • Multi-account-containers - ekstenzija za Firefox koja omogućava korištenje više različitih istovremenih session-a za pristup istoj web-stranici. Korisno za testiranje i demonstriranje web-aplikacija poput igara za više igrača ili kolaborativnih editora.
  • Stack Overflow Developer Survey 2021 - vrlo zanimljivo istraživanje o suvremenim (ne samo) web tehnologijama.
  • How it feels to learn JavaScript in 2016 - zabavan tekst koji dobro ilustrira koliko je dinamičan razvoj JavaScript-a.
  • Visual Studio Code - besplatni tekst-editor (napisan u JavaScript-u!). Instaliran je u praktikumima pod Linuxom. Ima ugrađenu podršku za web-programiranje i verzioniranje koda pomoću Git-a.