Uspore~divanje skupova
"S" Rekli smo da ~te nam za skupove biti jedino bitno je li neki objekt njihov element ili nije. Dakle, identitet skupa S sastoji se (samo) u tome je li za proizvoljni objekt x, x@S ili nije. To zna~ci da ako se skupovi A i B za svaki x sla~zu u odgovorima na pitanje je li x njihov element, tad to zapravo i nisu dva skupa, ve~t jedan te isti skup.
No to uklju~cuje neograni~cenu univerzalnu kvantifikaciju po x. Mo~zemo pro~ti i bez toga, ovako:
D Neka su A i B skupovi. Ka~zemo da je A podskup od B ako je svaki element od A ujedno element od B. Skupovi A i B su jednaki ako je istodobno A podskup od B i B podskup od A. Skupovi su razli~citi ako nisu jednaki. Skup A je pravi podskup od B ako je podskup, a uz to su razli~citi. A C= B :<=> (A_x@A)(x@B)
A = B :<=> A C= B & B C= A <=> (A_x)(x@A<=>x@B)
A != B :<=> !(A=B) <=> (E_x)(x@AVx@B)
A C B :<=> A C= B & A != B <=> (A_x@A)(x@B) & (E_x@B)!(x@A)

S ~Cesto trebamo dokazivati jednakosti me~du skupovima (zapravo me~du bilo kakvim matemati~ckim objektima ~ svi se oni mogu shvatiti kao skupovi). To ~cinimo tako da prvo doka~zemo jednu inkluziju (npr. lijeva strana je podskup desne), a zatim drugu (desna je podskup lijeve). Skupovne inkluzije dokazujemo tako da po~demo od proizvoljnog elementa npr. lijeve strane, i zapi~semo sve ~sto iz toga mo~zemo zaklju~citi o tom elementu. Nakon toga iz tog ~sto smo popisali o njemu poku~samo izvesti zaklju~cak da je on ujedno element i desne strane. Jedan od brojnih primjera je ovaj dokaz.
1Z Ispi~site sve podskupove skupa S:={1,2,3}.
Rj Skup je odre~den svojim odgovorima na pitanje "je li x element" za svaki x, no podskup od S o~cito na takva pitanja treba odgovarati samo za elemente od S, dakle brojeve 1 , 2 i 3 . Mogu~tnosti za tri da-ne odgovora na takva pitanja ima 8 , pa i podskupova mora biti 8 .
0, {1}, {2}, {3}, {1,2}, {2,3}, {1,3}, {1,2,3}.
D Prvi skup na gornjem popisu je skup bez elemenata, skup koji na svako pitanje tipa "je li x element" odgovara nije~cno. Takav skup zove se prazan skup i ozna~cava s 0. (Na Njegov "antipod", skup koji bi na svako takvo pitanje odgovarao pozitivno, ne postoji ~ Russellov paradoks.)
D Skupove koje smo popisali u gornjem zadatku mo~zemo objediniti u novi skup, skup ~ciji su elementi podskupovi od S. Op~tenito, skup svih podskupova nekog skupa S zove se partitivni skup od S i ozna~cava s P(S). P(S) :<=> {A ; A C= S} P Dakle rje~senje gornjeg zadatka se mo~ze zapisati i kao P({1,2,3})={0,{1},{2},{3},{1,2},{1,3},{2,3},{1,2,3}} .
D Za kona~can skup A, broj elemenata u skupu A ozna~cava se s card A.
P
card{1,4,6}=3 & card 0=0 & card P({1,2,3})=8. Op~tenito, za kona~can skup (i ne samo za njih, ali to je ve~t jedna druga pri~ca) A, vrijedi card P(A)=2card A.