Ra~cunarski praktikum I

Dakle, dragi moji studenti, jedna od mojih du~znosti na mathu, tijekom ljetnog semestra akademske godine 2002/03. , je odr~zavanje vje~zb~i iz jednog kolegija na drugoj godini, imena Ra~cunarski praktikum I ("RP1" za prijatelje~:). Na ovoj stranici nalazi se ukratko pregled onoga ~sto ~temo raditi na vje~zbama tog kolegija. Gradivo RP1 sastoji se od 3 dijela:

Unix

U ovom dijelu, trebali biste nau~citi neke osnovne stvari u radu s Unixom (konkretnije, Korn shellom), kako biste se ubudu~te mogli koristiti i kompjuterima u podrumu i prizemlju, bez straha, na gotovo jednakoj razini kao ~sto se u praktikumima na prvom katu slu~zite kompjuterima s instaliranim Windowsima. Zapravo, s obzirom na organizaciju kompjuterskog sustava na mathu, Unix ima nekoliko velikih prednosti, od kojih je glavna to ~sto imate svoj account, te mo~zete "customizirati" stvari do nivoa koji je prakti~cki nezamisliv na grafi~cki orijentiranim sustavima poput Windowsa. Kao primjer pogledajte stranicu posve~tenu xRu, shell&Perl skriptici koja bi vam mogla biti korisna ako katkada ~zelite znati tko je gdje (bio) logiran i (od/do)kada, te je li koji od praktikum~a otvoren i koliko ima slobodnih mjest~a...

HTML & JavaScript

Nedavno provedene ankete u zagreba~ckim matemati~ckim gimnazijama (hi Nikola!~:) pokazale su da je ono o ~cemu najve~ti dio u~cenika ~zeli nau~citi vi~se - izrada web-stranic~a, HTML i srodne tehnologije ~ ~cak i u ~cetvrtom razredu. Velik dio tih u~cenika upisuje math, te bi bilo dobro da na nekom kolegiju nau~ce ne~sto vi~se bar o HTMLu. Tako je stvorena ideja da se HTML i JavaScript ubace u RP1, koji je, izbacivanjem prega~zenog Fortrana i prebacivanjem osnov~a Ca na prvu godinu, dobio dovoljno prostora za ne~sto takvo. Naravno, ne~temo napraviti puno toga, ali napravit ~temo dovoljno da i vi mo~zete napraviti ne~sto poput VMLa~: - ili zara~divati za ~zivot pi~su~ti web-stranice~: ~ bez ikakvih dodatnih alat~a, koriste~ti samo Notepad... ups, pardon, vi... ~:

napredniji C

Osnove programskog jezika C nau~cili ste, kao, na prvoj godini. Ovdje bismo vam trebali na nekom konkretnom primjeru pokazati kako se "zaista" programira u Cu, kako se ne biste previ~se iznenadili ukoliko se ikad na~dete u situaciji da morate u Cu napisati 1000 linija kod~a, a dotad ste pisali samo akademske primjer~ci~te od 10ak linij~a. Apstraktni na~cin razmi~sljanja koji vam math usadi jest jako dobra stvar, ali ponekad nije dovoljan. Za "konkretan primjer" odabrana je implementacija (prava, "koja radi"~:) struktur~a podataka i nekih algoritama iz kolegija SPA. S obzirom na to da je ovo prva godina u kojoj se radi po ovom rasporedu gradiva, nije jasno koliko ~temo sti~ti napraviti, ali trebalo bi biti dovoljno da se iz toga mo~ze dati neki zadat~ci~t za potpis...~:


Za dalje informacije posjetite slu~zbeni site RP1.