Russellov paradoks
S Rekli smo prilikom "definiranja" skupova da mo~ze biti opasno kvantificirati bez ikakvih ograni~cenja, odnosno za svako svojstvo P jedne varijable imati skup svih x takvih da vrijedi P(x) ~ jer to mo~ze dovesti do paradoks~a. (S druge strane, rekli smo da ako ve~t imamo neki skup A, tada skup svih onih x@A za koje vrijedi P(x), nije opasan.)

Primjer takvog "~cudnog" svojstva P(x) za koje ne mo~zemo imati skup svih onih objekata koji ga zadovoljavaju, je !(x@x) (x nije element samog sebe). Naime, zamislivo je, ako na relaciju @ ("biti element") gledamo kao na ne~sto zaista potpuno nedefinirano (kao ~sto smo rekli u uvodu u skupove), da skup izme~du svojih elemenata mo~ze sadr~zavati i samog sebe. Kad bismo npr. mogli imati skup F={1,2,{1,2,{1,2,{....}}}}, tada bi o~cito F imao 3 elementa ~ 1 , 2 i F.

~Cak ni da takvih skupova (koji sadr~ze sami sebe, dakle koji zadovoljavaju !P) nema, jo~s uvijek nastavak konstrukcije stoji ~ skup svih onih koji imaju svojstvo P ~te jednostavno biti skup svih skupova (koji je ina~ce tako~der prili~cno opasna tvorevina, ~cak i u svjetovima u kojima je dopu~steno skupovima imati same sebe kao elemente ~ ali to vi~se nema puno veze s Russellom), i bit ~te jednako paradoksalan. Dakle, krenimo dalje.

Kao ~sto je napomenuto, promotrimo "skup" R:={x;!(x@x)} (skup svih onih skupova koji nisu elementi samih sebe), i postavimo pitanje: je li R@R ili nije? (Rekli smo da je skup upravo takva neka tvorevina da za bilo kakav x mi mo~zemo postaviti pitanje je li x@ njega ili nije, i dobiti ~ bar u principu ~ jednozna~can odgovor.)

Da vidimo: pretpostavimo prvo da nije. !(R@R). Me~dutim, R je skup (kao:) i gore pi~se da ima svojstvo P (ie, nije element samog sebe), a R je skup svih skupova koji imaju svojstvo P. Dakle, R je jedan od takvih, pa mora biti element od R. R@R, no to je u kontradikciji s !(R@R).

Dobro, dakle pretpostavka !(R@R) dovela je do kontradikcije, pa mora biti R@R. No R@{x;P(x)} zna~ci upravo da R ima svojstvo P, odnosno da !(R@R). Kontradikcija. Obje pretpostavke vode do kontradikcije, dakle nije ni R@R, niti !(R@R).

Zaklju~cak: za R kao skup, za x=R, ne mo~zemo jednozna~cno odgovoriti na pitanje je li x@R ili nije ~ ne zato ~sto ne znamo odgovor, ve~t zato ~sto znamo da nijedan odgovor nije logi~cki mogu~t. Dakle, R nije skup. Zaklju~cak: metodom "okupi sve objekte koji imaju neko svojstvo" ne dobiva se uvijek skup.


Linkovi: