O STILU
Kako biste pisali dobrim matematičkim stilom trebate:
Jedan ekstrem su oni škrto pisani tekstovi (kao naprimjer Rudin) koji zahtijevaju od čitaoca da dugo razmišlja nad svakom rečenicom i sam popuni većinu detalja. Drugi ekstrem su ona rješenja vaših najsavjesnijih kolega, tako puna detalja da se „od drveća ne vidi šuma”.
Nastojite pogoditi nekakvu sredinu
Kao što zadaću iz hrvatskog ne biste predali napisanu djelomično stenografijom, tako niti zadaću iz matematike nemojte pisati matematičkom stenografijom.
Ima razloga zašto urednici (barem oni koji su i sami matematičari) strogo sprovode pravilo 7. Većina matematičara nalazi da su rečenice koje krše ovo pravilo prilično nečitljive, baš kao što su im nečitljive stenografske bilješke njihovih sekretarica. Kako bi ih razumjeli, oni te rečenice moraju najprije u „glavi” prevesti na hrvatski (ili engleski, ili njemački, ili ...).
Ponekad će urednik udžbenika (koji najčešće nije matematičar) dopustiti da se autor izvuče iako krši ovo pravilo. Evo zastrašujućeg primjera citiranog iz jedne poznate knjige, doslovce:
Let f : [0, Ω] → [0, Ω] be s.t. f(α) < α for all α ≥ some α0. Then ∃ β0 ∀ β ∃ α ≥ β : f(α) ≤ β0.
Neki ljudi mogu s lakoćom dokučiti smisao ove rečenice. Većina matematičara ne može!
Ove napomene o stilu su manje-više prijevod uputa kako pisati domaće zadaće (assignments) za kolegij sličan našem, na jednom uglednom američkom Ivy League sveučilištu. Originalni autor teksta nije mi poznat.