Temeljem članka 115. stavka 1. Zakona o visokim učilištima (NN 59/96-pročišćeni tekst i 129/00), te članka 22. stavka 3. podstavka 3. Statuta Prirodoslovno-matematičkog fakulteta-Matematičkog odjela, a u vezi članka 9. Kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje (NN 101/02), te uz prethodnu suglasnost Sindikata od … 2003. godine, v.d. dekana Prirodoslovno-matematičkog fakulteta-Matematičkog odjela donio je

 

 

PRAVILNIK

o mjerilima i načinu korištenja prihoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta -Matematičkog odjela ostvarenih na tržištu od obavljanja svoje djelatnosti

 

I. Opće odredbe

 

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom uređuju prihodi Prirodoslovno-matematičkog fakulteta-Matematičkog odjela (dalje: Fakultet) ostvareni na tržištu od obavljanja osnovne i ostalih djelatnosti, usmjeravanje prihoda, mjerila i način korištenja tih prihoda te druga pitanja vezana uz korištenje istih prihoda.

Odredbe ovog pravilnika se ne odnose na sredstva osigurana za obavljanje osnovne djelatnosti Fakulteta iz Državnog proračuna ili proračuna jedinica lokalne samouprave i uprave.

 

Članak 2.

Prihode iz članka 1. stavka 1. ovog Pravilnika fakultet ostvaruje:

-         obavljanjem nastavne djelatnosti,

-         obavljanjem znanstvenoistraživačke djelatnosti,

-         iznajmljivanjem prostora i opreme,

-         iz donacija i drugih pomoći,

-         obavljanjem ostale djelatnosti.

 

Članak 3.

Ugovore o ostvarivanju prihoda ostvarenih na tržištu od obavljanja osnovne djelatnosti u ime Fakulteta potpisuje dekan.

 

II. Nastavna djelatnost

 

Članak 4.

Fakultet ustrojava i izvodi sveučilišni dodiplomski i poslijediplomski studij iz matematike, te programe povremenog ili stalnog usavršavanja studenata odnosno polaznika u skladu sa Statutom Fakulteta.

Programi dodiplomskih studija studenata koje je odobrilo Ministarstvo znanosti i tehnologije (dalje: Ministarstvo) financiraju se iz Državnog proračuna, na način uređen zakonom i provedbenim propisima kojima se uređuje proračun.

Fakultet može, u skladu sa zakonom i na osnovu odobrenja Ministarstva, upisati na dodiplomski studij studente koji sudjeluju u plaćanju svog studija i podmiruju školarinu (studij za osobne potrebe).

Odluku o visini školarina za dodiplomski studij, te za programe povremenog ili stalnog usavršavanja donosi dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija, uz suglasnost Fakultetskog vijeća, sukladno odluci Ministarstva o visini školarine.

Odluku o visini školarine na poslijediplomskom studiju donosi dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija, uz suglasnost Vijeća poslijediplomskog studija i Fakultetskog vijeća, vodeći računa o interesima i troškovima samog studija.

 

Članak 5.

Prihod od školarina iz članka 4. stavka 4. i 5 ovog Pravilnika smatra se prihodom ostvarenim na tržištu od obavljanja djelatnosti Fakulteta i raspodjeljuje se na sljedeći način:

a)      barem 40% za unapređenje osnovne djelatnosti (nabavka opreme, literature, investicije i investicijsko održavanje);

b)      do 30% za plaćanje rada svih zaposlenika Fakulteta izvan njihove normirane redovne djelatnosti;

c)      do 30% za troškove izvođenja nastave, plaćanje potrebnog rada vanjskih suradnika koji sudjeluju u izvođenju dodiplomske i poslijediplomske nastave, te plaćanje potrebnog rada nastavnika koji izvode programe povremenog i stalnog usavršavanja izvan normirane redovne djelatnosti.

 

Članak 6.

Fakultet ustrojava i izvodi stručne poslijediplomske studije, te stručne tečajeve.

Polaznici ovih studija ili tečajeva sami podmiruju školarinu.

Odluku o visini školarine na pojedinom stručnom poslijediplomskom studiju ili stručnom tečaju donosi dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija, uz suglasnost Fakultetskog vijeća, vodeći računa o interesima i troškovima samog studija ili tečaja.

 

Članak 7.

Prihod od školarina iz članka 6. stavka 2. ovog Pravilnika smatra se prihodom ostvarenim na tržištu od obavljanja djelatnosti Fakulteta i raspodjeljuje se na sljedeći način:

a)      barem 10% za unapređenje osnovne djelatnosti (nabavka opreme, literature, investicije i investicijsko održavanje);

b)      barem 10% za plaćanje rada svih zaposlenika Fakulteta izvan njihove normirane redovne djelatnosti;

c)      do 80% za troškove izvođenja nastave na dotičnom stručnom poslijediplomskom studiju ili tečaju, dakle za specifične materijalne troškove, putne troškove, te plaćanje potrebnog rada djelatnika Fakulteta i vanjskih suradnika koji sudjeluju u izvođenju nastave.

 

Članak 8.

Fakultet ostvaruje i druge prihode na tržištu od obavljanja nastavne djelatnosti i to: po osnovi obavljenog razredbenog postupka za upis studenata u prvu godinu studija, po osnovi upisa studenata na sve godine studija, po osnovi izdavanja potvrdnica i supplementa studentima dodiplomskih i poslijediplomskih studija, po osnovi ispisa sa studija, po osnovi provođenja postupaka za priznavanje istovrijednosti i potpune istovrijednosti diploma, te po osnovi organiziranja promocija.

Odluku o cijenama za sve aktivnosti iz prethodnoga stavka ovog članka donosi dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija, uz suglasnost Fakultetskog vijeća, vodeći računa o troškovima koje te aktivnosti uključuju.

 

 

 

Članak 9.

Prihodi ostvareni na tržištu po osnovama iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika, a nakon podmirenja svih izdataka, raspodjeljuju se na sljedeći način:

a)      barem 40% za unapređenje osnovne djelatnosti (nabavka opreme, literature, investicije i investicijsko održavanje);

b)      do 30% za plaćanje rada svih zaposlenika Fakulteta izvan njihove normirane redovne djelatnosti;

c)      do 30% za troškove redovnog poslovanja Fakulteta (materijalni troškovi).

 

III. Znanstvenoistraživačka i stručna djelatnost

 

Članak 10.

Fakultet može ugovarati i izvoditi znanstvenoistraživačke i stručne ugovorne projekte izvan projekata prijavljenih na natječaje Ministarstva,  projekte ugovorene putem međunarodne znanstvene suradnje te projekte ugovorene s gospodarskim ili drugim subjektima.

Na znanstvenoistraživačke projekte ugovorene putem međunarodne znanstvene suradnje primjenjuju se odredbe sklopljenog ugovora, a u skladu sa Zakonom o znanstvenoistraživačkoj djelatnosti. Na te se projekte ne primjenjuju odredbe ovog Pravilnika.

 

Članak 11.

Ako se znanstvenoistraživački i stručni projekti iz članka 10. ne financiraju iz Državnog proračuna ili proračuna jedinica lokalne samouprave i uprave, prihod od tih aktivnosti smatra se prihodom ostvarenim na tržištu od obavljanja vlastite djelatnosti Fakulteta i raspodjeljuje se na sljedeći način:

a)      barem 15% za unapređenje osnovne djelatnosti (nabavka opreme, literature, investicije i investicijsko održavanje;

b)      do 10%  za plaćanje rada svih zaposlenika Fakulteta izvan njihove normirane redovne djelatnosti;

c)      do 5% za troškove redovnog poslovanja Fakulteta (materijalni troškovi);

d)      do 70% za materijalne troškove izvođenja projekta, plaćanje rada sudionika na projektu, putovanja, kotizacije i dr.

 

Članak 12.

Prihodima ostvarenima na tržištu po osnovi znanstvenoistraživačkih i stručnih ugovornih projekata iz članka 11 ovoga Pravilnika ne smatraju se troškovi pod-ugovaratelja, te troškovi nabave opreme. O izuzeću od primjene odredaba članka 11 ovog Pravilnika na raspodjelu ugovornih sredstava namijenjenih za kupnju opreme odlučuje dekan, na prijedlog Fakultetskog kolegija, uz suglasnost Fakultetskog vijeća, a na temelju pismene izjave voditelja projekta i odgovarajuće dokumentacije. Pismenu izjavu o kupnji opreme iz prihoda ostvarenih po osnovi ugovornih obveza iz članka 11 ovog Pravilnika voditelj projekta obvezno dostavlja dekanu i prilaže uz prijedlog ugovora.

 

IV. Iznajmljivanje prostora i opreme

 

Članak 13.

Fakultet može iznajmiti dio prostora ili opreme koji nisu neophodni za nesmetano obavljanje djelatnosti.

Prihod iz stavka 1. ovog članka raspodjeljuje se na sljedeći način:

a)      barem 70% za unapređenje osnovne djelatnosti (nabavka opreme, literature, investicije i investicijsko održavanje);

b)      do 30% za troškove redovnog poslovanja Fakulteta (materijalni troškovi).

 

V. Prihodi od donacija i drugih pomoći

 

Članak 14.

Fakultet može primiti prihode od donacija, financijsku pomoć i druga strogo namjenska sredstva.
Ako donator ili druga fizička odnosno pravna osoba ne odredi namjenu korištenja donacija i drugih sredstava iz stavka 1. ovog članka, prihodi ostvareni po tom osnovu raspodjeljuju se na sljedeći način:

a)      barem 70% za unapređenje osnovne djelatnosti (nabavka opreme, literature, investicije i investicijsko održavanje);

b)      do 30% za troškove redovnog poslovanja Fakulteta (materijalni troškovi).

 

VI. Način korištenja prihoda

 

Članak 15.

Sredstva za unapređenje osnovne djelatnosti (skupljena temeljem Članaka 5, 7, 9, 11, 13, 14 ovog pravilnika) koriste se u skladu s odlukama koje donosi dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija.

Za nabavke ili investicije iz prethodnog stavka čija pojedinačna vrijednost prelazi 200.000 kn potrebna je suglasnost Fakultetskog vijeća.

 

Članak 16.

Sredstva za plaćanje rada svih zaposlenika Fakulteta izvan njihove normirane redovne djelatnosti (skupljena temeljem Članaka 5, 7, 9, 11 ovog pravilnika) dijele se zaposlenicima u skladu s Pravilnikom o radu kojeg donosi dekan i o čemu redovito obavješćuje Fakultetsko vijeće.

Iz sredstava iz prethodnog stavka isplatit će se povećanje božićnice ili regresa za godišnji odmor svim zaposlenicima u jednakom iznosu, tako da ukupni isplaćeni iznos za sve zaposlenike dosegne barem 2% ukupnih prihoda Fakulteta od rada za tržište.

 

Članak 17.

Sredstva za troškove izvođenja nastave na sveučilišnom dodiplomskom i poslijediplomskom studiju te programima povremenog ili stalnog usavršavanja (skupljena temeljem Članka 5 ovog pravilnika) dalje raspoređuje dekan o čemu redovito obavješćuje Fakultetsko vijeće.

 

Članak 18.

Sredstva za troškove izvođenja nastave na pojedinom stručnom poslijediplomskom studiju ili tečaju (skupljena temeljem Članka 7 ovog pravilnika)  koriste se u skladu s odlukama voditelja tog studija ili tečaja, o čemu voditelj obavješćuje dekana i Fakultetsko vijeće.

 

 

 

Članak 19.

Sredstva za materijalne troškove izvođenja pojedinog projekta, plaćanje rada sudionika na projektu, putovanja, kotizacije i drugo (skupljena temeljem Članka 11 ovog pravilnika) koriste se u skladu s odlukama voditelja tog projekta, sukladno ugovoru o izvođenju projekta.

 

VII. Praćenje stjecanja i korištenja prihoda

 

Članak 20.

Praćenje stjecanja i načina korištenja prihoda iz ovog Pravilnika obavlja Računovodstveno-knjigovodstvena služba Fakulteta.

Poslove vlastite djelatnosti uređene ovim Pravilnikom Računovodstveno-knjigovodstvena služba obavezno evidentira zasebno prema propisima kojima je uređeno računovodstvo proračuna.

 

Članak 21.

Računovodstveno-knjigovodstvena služba iskazuje prihode i izdatke, odnosno vodi posebne evidencije prema izvorima i načinima stjecanja prihoda utvrđenima ovim Pravilnikom, te o tome obvezno  podnosi tromjesečna izvješća u pismenom obliku Fakultetskom kolegiju. O realizaciji utvrđene obveze skrbi voditelj računovodstva.

 

VIII. Prijelazne i završne odredbe

 

Članak 22.

Ako Fakultet ostvari prihod na tržištu od obavljanja osnovne djelatnosti koji nije uređen ovim Pravilnikom, na taj se prihod na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovog Pravilnika. Pri tome se prvenstveno moraju podmiriti izdaci nastali obavljanjem tih poslova, a o raspodjeli ostatka prihoda odlučuje dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija, uz suglasnost Fakultetskog vijeća.

 

Članak 23.

Danom primjene ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o mjerilima i načinu korištenja prihoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta – Matematičkog odjela ostvarenih na tržištu od obavljanja svoje djelatnosti, Broj 1-1575/96 od 12. prosinca 1996, te sve pojedinačne odluke dekana koje reguliraju način raspodjele prihoda utvrđenih ovim Pravilnikom.

 

Članak 24.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu i primjenjuje se osmog dana nakon objavljivanja na oglasnoj ploči Fakulteta.

 

 

Broj: 1-…/03

Zagreb, 7. travnja 2003.

V. d.  d e k a n a:


Prof.dr.sc. Robert Manger