Povratak na pocetnu stranicu o HTML-u | Hrvatski znakovi u HTML-u


Za kraj - napomene, linkovi, zadatak za zadacu

  • Naravno da u HTML-u postoji jos mnogo tagova, atributa i mogucnosti. Ovdje prikazani trebali bi vam biti dovoljni za veliku vecinu onoga sto zamislite. Za one koji zele znati vise, ovdje mogu naci potpunu listu tagova.

  • Osim standardnog pisanja HTML-a direktno u tekst editoru i zatim gledanja izvrsavanja koda u browseru (ne treba zaboraviti dobru praksu da pregledate svoj kod u barem dva razlicita browsera), postoji i citavo mnostvo WYSIWYG (what you see is what you get) web editora, npr. KompoZer, FrontPage ili Dreamweaver. Ti alati se obicno sastoje od vise prozora, i imaju tipicno windows sucelje te vam omogucavaju da konstruirate svoju stranicu putem niza windows dijaloga. Iako se na prvi pogled cini da je web stranicu lakse napraviti tako, postoji niz nedostataka. Pocevsi od toga da su ti alati obicno skupi, da cesto imaju svoje musice (npr. stave razmak kojeg se ne mozete nikako rjesiti tocno tamo gdje ga vi ne bi htjeli, pa vam zbog toga izrada stranice na kraju ispadne dulja i kompliciranija nego u tekst editoru), cesto imaju ogranicen skup mogucnosti pa ne mozete dobiti tocno ono sto bi htjeli, i na kraju, najvaznije, ne mozete biti dobar web developer bez znanja HTML-a, a to znanje cete dobiti samo direktnim koristenjem HTML-koda u tekst editoru.

  • Dobar pristup u trazenju ideja za vasu stranicu je surfanje webom - kada naidjete na stranicu koja vam se svidja, pogledajte kod, kopirajte ga i iskoristite za svoje ideje (naravno, treba paziti da se ne bi povrijedio copyright). Na webu postoji niz korisnih stranica koje omogucavaju besplatan download svega sto vam moze zatrebati - od raznih pozadina i pozadinskih slika, animiranih gifova, raznih "gumbi" koji mogu sluziti kao linkovi, do citavih gotovih predlozaka koje samo trebate prilagoditi svojim potrebama. Za primjer navodimo samo neke:
    Svoje vlastite pozadine i "gumbe" mozete dizajnirati i sami, koristenjem nekih od alata, kao sto je npr. GIMP (a ima i nekih u kojima to nije preporucljivo raditi, recimo Flash). Na kraju, kada jednom naidjete na dizajn koji vam se svidja, mozete ga i ponavljati, samo varirati boje ili neke osnovne elemente.


ak.god. 2007/08