Ana Smontara - životopis  

 

Rođena je u Koprivnici, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Studirala je fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i diplomirala na smjeru inženjer fizike. Završila je poslijediplomski studij u Zagrebu, na kojem je obranila magistarski i doktorski rad. 

Radi na Institutu za fiziku u Zagrebu kao voditeljica Laboratorija za fiziku transportnih svojstava  (http://condensed-matter.ifs.hr/). Njezina znanstvena istraživanja su eksperimentalnog karaktera i pokrivaju razne probleme fizike kondenzirane materije vezane za transport naboja i topline u sustavima reducirane dimenzije, kvazikristalima, kompleksnim metalnim sistemima s gigantskim jediničnim ćelijama, te  slojastim materijalima koji se između ostalog ističu supravodljivošću na naročito visokim temperaturama, visokim termoelektričnim učinkom, te prilagodljivošću kemijske i prostorne strukture kroz interkalaciju atoma i molekula u prostor između slojeva, što ih čini i tehnološki iznimno zanimljivim i obećavajućim u područjima skladištenja, konverzije ili transporta energije.

Aktivna je u popularizaciji znanosti od studentskih dana kao:  tajnica odbora za natjecanja iz fizike u osnovnim i srednjim školama od 1981. do 1988. g., inicijatorica i jedan od pokretača Ljetne škole mladih fizičara (http://www.hfd.hr/ljskola/) koja se održava od 1984. g., jedan o pokretača Ekole fizike 1996. g. (http://eskola.hfd.hr/); jedan od organizatora Međunarodne olimpijade iz fizike u Portorožu 1985. g., članica Međunarodne komisije Međunarodne olimpijade iz fizike (http://ipho.phy.ntnu.edu.tw/) i voditeljica nacionalne ekipe od 1988. do 1996.g., te urednica za fiziku časopisa Matematičko-fizički list  od 1998.  do 2008.g.

Objavila je preko sto izvornih znanstvenih radova i poglavlja u knjigama i bila je hrvatski koordinator nekoliko bilateralnih projekata i europskih mreža suradnji. Bila je pozvani predavač na desetak međunarodnih konferencija, radionica i škola, te sudjelovala na tridesetak međunarodnih skupova.  Bila je gostujuća znanstvenica (mjesec  dana do šest mjeseci) na sveučilištima u Francuskoj, SAD-u, Japanu, Njemačkoj, Švicarskoj i Mađarskoj; te mentorica na četiri doktorske disertacije, dva magistarska i desetak diplomskih radova. Recenzentica je za više vodećih časopisa u području fizike.

Članica je Hrvatskog fizikalnog društva i Europskog fizikalnog društva, a od 2009. g., članica je Znanstvenog i Upravnog odbora European integrated centre for the development of Metallic Alloys and Coumpounds (European C-MAC) (http://www.eucmac.eu/).

 

Povratak na početnu stranicu