PRIRODOSLOVNO-MATEMATIČKI FAKULTET
M A T E M A T I Č K I   O D J E L
SVEUČILIŠTE U ZAGREBU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P R A V I L N I K   O   R A D U

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagreb, 7. travnja 2003.


 

 

 

 

 

S A D R Ž A J

 

 

 

I.            Temeljne odredbe: članci 1-5.

 

II.            Sklapanje ugovora o radu: članci 6-8.

 

III.       Radno vrijeme: članak 9.

 

IV.            Odmori, dopusti i izostanci s posla: članci 10-16.

 

V.        Zaštita privatnosti zaposlenika: članak 17.

 

VI.            Obračunavanje plaće: članci 18-20.

 

VII.      Radna mjesta i osnovni poslovi: članci 21-26.

 

VIII.     Položaji i dodatni poslovi: članci 27 i 28.

 

IX.       Rad preko norme i prekovremeni rad: članci 29 i 30.

 

X.        Ostale naknade: članci 31-34.

 

XI.       Izumi i tehnička unapređenja zaposlenika: članak 35.

 

XII.            Obavljanje poslova za korisnike izvan Fakulteta: članak 36.

 

XIII.            Naknada štete: članak 37.

 

XIV.            Poslovna tajna: članci 38. i 39.

 

XV.            Prijelazne i završne odredbe: članci 40-42.


Na temelju članka 123. stavka 1. Zakona o radu (NN 38/95, 54/95 i 65/95) i članka 115. stavka 3. alineje 2. Zakona o visokim učilištima (NN 59/96-pročišćeni tekst i 129/00) v.d. dekana visokog učilišta Prirodoslovno-matematički fakultet - Matematički odjel Sveučilišta u Zagrebu (u daljnjem tekstu: Fakultet) prof.dr.sc. Robert Manger, nakon savjetovanja sa sindikalnim povjerenikom Fakulteta prof.dr.sc. Mladenom Roginom, donosi dana 7. travnja 2002. godine sljedeći

 

 

P R A V I L N I K  O  R A D U

 

I. Temeljne odredbe

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuju se plaće, organizacija rada i druga pitanja vezana uz rad i važna za zaposlenike Fakulteta i za obavljanje djelatnosti Fakulteta.

Odredbe ovoga Pravilnika odnose se na sve zaposlenike koji su s Fakultetom sklopili ugovor o radu na određeno ili neodređeno vrijeme s punim, nepunim ili skraćenim radnim vremenom.

 

Članak 2.

Ako se kolektivnim ugovorom (ili ugovorima) koji obvezuje Fakultet (u daljnjem tekstu: Kolektivni ugovor) pojedino pitanje iz radnog odnosa uredi za nekog zaposlenika povoljnije nego što je to pitanje uređeno ovim Pravilnikom, primjenjivat će se neposredno odredbe Kolektivnog ugovora.

 

Članak 3.

Poštujući prava i dostojanstvo zaposlenika, Fakultet je obvezan zaposleniku dati posao te mu za obavljeni posao isplatiti plaću utvrđenu ovim Pravilnikom i ugovorom o radu.

Svaki zaposlenik obvezan je ugovorom o radu preuzete poslove obavljati savjesno, stručno i sukladno odredbama ovoga Pravilnika i Statuta Fakulteta.

 

Članak 4.

U ovom Pravilniku radna mjesta redoviti profesor u trajnom zvanju, redoviti profesor u prvom izboru, izvanredni profesor, docent, viši asistent, asistent, mlađi asistent, znanstveni novak (s istraživačkim zvanjem viši asistent ili asistent ili mlađi asistent), viši predavač i predavač zovu se nastavnim radnim mjestima; sva ostala radna mjesta zovu se nenastavnim.

 

Članak 5.

Javnost plaća osigurava se pravom uvida članova sindikalnog povjerenstva u obračun plaća.

 

II. Sklapanje ugovora o radu

 

Članak 6.

Dekan Fakulteta (u daljnjem tekstu: dekan) određuje potrebu da se poveća broj zaposlenika za obavljanje određenih poslova, predlaže raspis natječaja i ovlašten je zaključivati ugovore o radu.

Odluku o raspisu natječaja iz prethodnog stavka za zaposlenike na nastavnim radnim mjestima donosi Fakultetsko vijeće, a za ostale zaposlenike dekan uz pribavljeno mišljenje Fakultetskog kolegija.

 

Članak 7.

Administrativno-stručne poslove u vezi sa zaključivanjem ugovora o radu obavlja voditelj Opće i personalne službe.

 

Članak 8.

Ugovor o radu može sadržavati odredbu o probnom radu; u tom slučaju se u ugovoru o radu određuje trajanje probnog rada.

Probni rad može trajati najviše šest mjeseci.

Najkasnije tri radna dana prije isteka probnog rada povjerenstvo od tri člana, koje imenuje dekan na prijedlog Fakultetskog kolegija, daje dekanu mišljenje o uspješnosti zaposlenika tijekom probnog rada.

 

III. Radno vrijeme

 

Članak 9.

Puno radno vrijeme iznosi 40 sati tjedno.

Tjedno radno vrijeme zaposlenika raspoređuje se na pet dana u tjednu i to od ponedjeljka do petka.

Ukoliko je prijeko potrebno dekan može odrediti da neki zaposlenik radi u subotu ili nedjelju; u tom slučaju dekan mu je dužan odobriti slobodan dan.

 

IV. Odmori, dopusti i izostanci s posla

 

Članak 10.

Stanka tijekom radnog dana, dnevni odmor i tjedni odmor utvrđuju se u ugovoru o radu.

Zaposlenik se može pismeno odreći stanke tijekom radnog dana; u tom slučaju zaposleniku dekan daje pismeno odobrenje da tijekom radnog dana radi neprekinuto u prosjeku 7 sati i 30 minuta (a ne 8 sati); u tom odobrenju dekan propisuje početak i završetak radnog vremena.

 

Članak 11.

Trajanje godišnjeg odmora, te kriteriji za uvećanje godišnjeg odmora, utvrđuju se prema pravilima iz Kolektivnog ugovora.

 

Članak 12.

Raspored godišnjih odmora određuje dekan sukladno Zakonu o radu, Zakonu o visokim učilištima, Statutu Fakulteta i Kolektivnom ugovoru, vodeći računa o potrebama i željama zaposlenika i o nesmetanom obavljanju djelatnosti Fakulteta.

Godišnji odmor za kalendarsku godinu mora se iskoristiti najkasnije do konca lipnja iduće godine.

Godišnji odmor može se rasporediti u najviše dva dijela.

 

Članak 13.

Docenti, izvanredni i redoviti profesori nakon svakih 6 godina neprekinutog rada na Fakultetu u znanstveno-nastavnom zvanju imaju pravo na slobodnu studijsku godinu (sabbatical) za znanstveno i stručno usavršavanje ili kao gostujući nastavnik ili znanstvenik na drugoj ustanovi u Hrvatskoj ili inozemstvu, ili za izradu znanstvenih ili stručnih radova, ili za pisanje monografije ili udžbenika.

Za vrijeme korištenja slobodne studijske godine nastavnik prima plaću prema osnovnom koeficijentu iz Članka 21, obračunatu na način utvrđen Kolektivnim ugovorom.

Slobodnu studijsku godinu iz stavka 1. ovoga članka odobrava Fakultetsko vijeće.

 

Članak 14.

U interesu unapređenja nastave i znanstvenog rada na Fakultetu zaposleniku na nastavnom radnom mjestu može se odobriti neplaćeni ili plaćeni dopust, zbog znanstvenog ili stručnog usavršavanja na drugoj ustanovi u Hrvatskoj ili inozemstvu, ili zbog sudjelovanja na znanstvenoj ili stručnoj konferenciji.

Molba za dopust iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati podatke o zamjenama u nastavnim i drugim obvezama.

Dopuste iz stavka 1. ovoga članka u trajanju do 10 dana odobrava dekan; dopuste dulje od 10 dana odobrava Fakultetsko vijeće.

Visina plaće za vrijeme plaćenih dopusta iz stavka 1. ovoga članka određuje se prema Kolektivnom ugovoru.

 

Članak 15.

Svaki zaposlenik ima pravo na plaćeni dopust za važne osobne potrebe, a zaposlenik na nenastavnom radnom mjestu ima pravo na neplaćeni dopust za potrebe vlastitog školovanja i stručnog usavršavanja.

Moguće razloge za dopuste iz stavka 1. ovog članka, broj dana zbog pojedinog razloga, te ukupni broj dana tijekom jedne kalendarske godine određuje Kolektivni ugovor.

Dopuste iz stavka 1. ovoga članka odobrava dekan.

 

Članak 16.

Dekan ili neposredni rukovoditelj može zaposleniku odobriti izbivanje s mjesta rada u dijelu radnog dana zbog važnih razloga osobne naravi.

Izbivanje zaposlenika s mjesta rada dozvoljeno je u hitnim slučajevima osobne naravi bez posebnog odobrenja dekana ili neposrednog rukovoditelja.

Dekan ili neposredni rukovoditelj može zaposleniku odobriti izbivanje s mjesta rada zbog stručnog usavršavanja vezanog uz njegov posao na Fakultetu.

Svako izbivanje s mjesta rada iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka zaposlenik mora prijaviti prije tog izbivanja radi upisa u bilježnicu izostanaka; prijavljuje se točno vrijeme izbivanja, razlog izbivanja i tko je izbivanje odobrio.

Odredbi stavka 4. ovoga članka ne podliježe povremeno izbivanje iz stavka 2. ovoga članka kraće od pola sata, ali takva izbivanja ne smiju premašiti 90 minuta tijekom tjedna.

Stavak 5. ovoga članka ne odnosi se na redovito ili vrlo često kašnjenje na posao ili prijevremeni odlazak s posla.

Ukupno izbivanje iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne smije biti dulje od deset sati tijekom mjeseca.

Sva ostala izbivanja zaposlenika s mjesta rada, kao i stručni ili privatni odlasci zaposlenika izvan Zagreba, također se moraju prethodno prijaviti sa svim relevantnim podacima radi upisa u bilježnicu izostanaka.

Bolovanje se mora odmah prijaviti radi upisa u bilježnicu izostanaka.

 

V. Zaštita privatnosti zaposlenika

 

Članak 17.

Osim osobnih podataka zaposlenika, koji se unose u ugovor o radu, Fakultet može prikupljati, obrađivati i koristiti radi ostvarivanja prava i obveza iz radnog odnosa samo one osobne podatke koji se odnose na nastavnu, znanstvenu i stručnu djelatnost zaposlenika.

Trećim fizičkim osobama ne smiju se dostavljati nikakvi podaci o zaposleniku, a trećim pravnim osobama isključivo oni podaci koji su vezani uz ostvarivanje prava i obveza iz radnog odnosa.

 

VI. Obračunavanje plaće

Članak 18.

U svrhu obračunavanja plaće, svakom zaposleniku određuje se eksterni i interni koeficijent.

Eksterni koeficijent je onaj kojeg zaposleniku odobrava Ministarstvo znanosti i tehnologije i po kojem mu doznačava sredstva za plaću. Eksterni koeficijent određen je u skladu s trenutno važećom verzijom Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama, te može odgovarati samom radnom mjestu ili može uključivati i položaj.

Interni koeficijent računa se kao zbroj osnovnog koeficijenta te (nula jednog ili više) dodatnih koeficijenata. Osnovni koeficijent odgovara zaposlenikovom radnom mjestu (bez položaja i dodatnih poslova) i određuje se onako kako je opisano u Članku 21 odnosno Članku 23. Svaki dodatni koeficijent odgovara jednom položaju odnosno dodatnom poslu i određuje se onako kako je opisano u Članku 27 odnosno Članku 28.

 

Članak 19.

Bruto plaća zaposlenika računa se prema njegovom eksternom ili internom koeficijentu, ovisno o tome koji od tih koeficijenata je povoljniji za zaposlenika.

Bruto plaća dobiva se tako da se povoljniji koeficijent najprije uveća za 0,5% za svaku navršenu godinu zaposlenikovog staža, te se zatim množi s trenutno važećom bruto-vrijednošću koeficijenta.

 

Članak 20.

Ako je plaća zaposlenika određena pomoću njegovog eksternog koeficijenta, tada je cjelokupan iznos te plaće namiren iz doznake Ministarstva.

Ako je plaća zaposlenika određena pomoću njegovog internog koeficijenta, tada je iznos te plaće samo djelomično pokriven iz doznake Ministarstva, a ostatak se namiruje iz vlastitih sredstava Fakulteta.

 

VII. Radna mjesta i osnovni poslovi

 

Članak 21.

Nastavna radna mjesta mogu biti: redoviti profesor u trajnom zvanju, redoviti profesor u prvom izboru, izvanredni profesor, docent, viši asistent, asistent, mlađi asistent, znanstveni novak (s istraživačkim zvanjem viši asistent ili asistent ili mlađi asistent), viši predavač, predavač.

Zaposlenici se raspoređuju na nastavna radna mjesta u skladu sa Zakonom o visokim učilištima, Statutom Sveučilišta u Zagrebu, te Statutom Fakulteta. Svakom nastavnom radnom mjestu dodjeljuje se osnovni koeficijent koji je jednak koeficijentu iz važeće verzije Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama (i to za istoimeno radno mjesto bez položaja).

Dodijeljeni osnovni koeficijent predstavlja naknadu za obavljanje osnovnih poslova za dotično nastavno radno mjesto, u okvirima norme određene Kolektivnim ugovorom. Rad izvan okvira norme reguliran je Člankom 29.

 

Članak 22.

Osnovni poslovi za određeno nastavno radno mjesto su svi oni koji se prema Zakonu o visokim učilištima, Statutu Sveučilišta i Statutu Fakulteta mogu svrstati u znanstveno-nastavne aktivnosti, usklađeni su s osnovnom djelatnošću Sveučilišta i Fakulteta, znanstvenim i nastavnim zvanjem zaposlenika, odvijaju se po nalogu Fakultetskog vijeća, dekana, prodekana ili voditelja projekta, te Člankom 27 nisu svrstani u dodatne poslove.

Osnovni poslovi za pojedina nastavna radna mjesta među ostalim uključuju:

-        Redoviti profesor, izvanredni profesor ili docent: predavanja, seminari i vježbe u dodiplomskoj i poslijediplomskoj nastavi; sudjelovanje u radu poslijediplomskog seminara; konzultacije sa studentima; nadzor nad vježbama i pismenim ispitima za kolegije koje predaje; dodiplomski i poslijediplomski pismeni i usmeni ispiti; prisustvovanje diplomskom seminaru; znanstvenoistraživački i stručni rad i objavljivanje rezultata toga rada; praćenje znanstvene i stručne literature; upućivanje u nastavni i znanstvenoistraživački rad znanstvenih novaka i asistenata; rad u stručnim povjerenstvima (izbori, reizbori, disertacije, magisteriji, nostrifikacije, diplomski ispiti, dodiplomski ispiti i drugo); voditeljstvo disertacije ili magistarskog ili diplomskog rada; prisustvovanje sjednicama Fakultetskog vijeća i drugih tijela Fakulteta; ostali manji poslovi po nalogu dekana, prodekana, voditelja nastave, predstojnika zavoda, voditelja katedre, voditelja projekta, ili po odluci Fakultetskog vijeća.

-        Viši asistent ili novak u ekvivalentnom istraživačkom zvanju: predavanja, seminari i vježbe u dodiplomskoj nastavi; dodiplomski pismeni i usmeni ispiti; sudjelovanje u radu poslijediplomskog seminara; prisustvovanje diplomskom seminaru; znanstvenoistraživački i stručni rad i objavljivanje rezultata toga rada; praćenje znanstvene i stručne literature; prisustvovanje sjednicama Fakultetskog vijeća i drugih tijela Fakulteta (za one koji su izabrani u ta tijela); ostali manji poslovi po nalogu dekana, prodekana, voditelja nastave, predstojnika zavoda, voditelja katedre, voditelja projekta, voditelja kolegija iz kojeg zaposlenik drži vježbe, ili po odluci Fakultetskog vijeća.

-        Asistent ili novak u ekvivalentnom istraživačkom zvanju: vježbe u dodiplomskoj nastavi; dodiplomski pismeni ispiti; dežuranje na pismenim ispitima; sudjelovanje u radu poslijediplomskog seminara; prisustvovanje diplomskom seminaru; znanstvenoistraživački i stručni rad i objavljivanje rezultata tog rada; praćenje znanstvene i stručne literature; prisustvovanje sjednicama Fakultetskog vijeća i drugih tijela Fakulteta (za one koji su izabrani u ta tijela); ostali manji poslovi po nalogu dekana, prodekana, voditelja nastave, predstojnika zavoda, voditelja katedre, voditelja projekta, voditelja kolegija iz kojeg zaposlenik drži vježbe, ili po odluci Fakultetskog vijeća.

-        Mlađi asistent ili novak u ekvivalentnom istraživačkom zvanju: vježbe u dodiplomskoj nastavi; dodiplomski pismeni ispiti; dežuranje na pismenim ispitima; poslijediplomski studij; prisustvovanje diplomskom seminaru; upućivanje u znanstvenoistraživački i stručni rad; praćenje znanstvene i stručne literature; prisustvovanje sjednicama Fakultetskog vijeća i drugih tijela Fakulteta (za one koji su izabrani u ta tijela); ostali manji poslovi po nalogu dekana, prodekana, voditelja nastave, predstojnika zavoda, voditelja katedre, voditelja projekta, voditelja kolegija iz kojeg zaposlenik drži vježbe, ili po odluci Fakultetskog vijeća.

-        Viši predavač ili predavač: predavanja, seminari i vježbe u dodiplomskoj nastavi;  konzultacije sa studentima; nadzor nad vježbama i pismenim ispitima za kolegije koje predaje; dodiplomski pismeni i usmeni ispiti; prisustvovanje diplomskom seminaru; stručni rad i objavljivanje rezultata toga rada; praćenje znanstvene i stručne literature; rad u stručnim povjerenstvima (diplomski ispiti, dodiplomski ispiti i drugo); ostali manji poslovi po nalogu dekana, prodekana, voditelja nastave, predstojnika zavoda, voditelja katedre, ili po odluci Fakultetskog vijeća.

 

Članak 23.

Nenastavna radna mjesta mogu biti:

-         Radna mjesta I vrste: voditelj računovodstva, upravni savjetnik (pravnik), tajnik ustanove, stručni suradnik (informatičar i ostali), diplomirani knjižničar.

-         Radna mjesta II vrste: voditelj računovodstva, tajnik ustanove, viši tehničar (informatičar i ostali), knjižničar, viši upravni ili stručni referent.

-         Radna mjesta III vrste: administrativni referent, administrativni tajnik, dostavljač, domar.

-         Radna mjesta IV vrste: spremač.

Zaposlenici se raspoređuju na nenastavna radna mjesta u skladu sa Zakonom o radu, Zakonom o visokim učilištima, Statutom Sveučilišta u Zagrebu, te Statutom Fakulteta. Svakom nenastavnom radnom mjestu dodjeljuje se osnovni koeficijent koji je jednak koeficijentu iz važeće verzije Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama (i to za istoimeno radno mjesto odgovarajuće vrste bez položaja).

Dodijeljeni osnovni koeficijent predstavlja naknadu za obavljanje osnovnih poslova za dotično nenastavno radno mjesto unutar radnog vremena. Mogućnost prekovremenog rada regulirana je Člankom 30.

 

 

Članak 24.

Osnovni poslovi za određeno nenastavno radno mjesto su svi oni koji su usklađeni sa Zakonom o radu, Zakonom o visokim učilištima, Statutom Sveučilišta, Statutom Fakulteta, osnovnom djelatnošću Sveučilišta i Fakulteta, odgovaraju stručnoj spremi zaposlenika, odvijaju se po nalogu dekana, ili neposrednog rukovoditelja, te Člankom 28 nisu svrstani u dodatne poslove.

Osnovni poslovi za pojedina nenastavna radna mjesta među ostalim uključuju:

-        Tajnik ustanove u Općoj i personalnoj službi: personalna referada (administrativni poslovi vezani uz zapošljavanje, ugovore o radu, radne knjižice, zdravstveno, mirovinsko i socijalno osiguranje, personalne dosjee, potvrde na temelju statusa zaposlenika, statistike o zaposlenicima i sl.); evidencija pravnih akata ustanove; evidencija ugovora; evidencija plana nabave; oglašavanje u javnim glasilima; evidencija svih vrsta izostanaka s posla; manji poslovi po nalogu dekana.

-        Upravni savjetnik (pravnik) u Općoj i personalnoj službi: oblikovanje i uređivanje pravnih akata Fakulteta; oblikovanje ugovora i sporazuma; praćenje zakona, uredbi, propisa i kolektivnih ugovora koji se odnose na visoko školstvo i na Fakultet, rješavanje pravnih problema vezanih uz uvjete za napredovanje i izbore u zvanja, pomoć u rješavanju studentskih pitanja, pravni savjeti dekanu i prodekanima, nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Voditelj računovodstva u Računovodstveno-knjigovodstvenoj službi: koordiniranje i organiziranje računovodstvenih, financijskih i knjigovodstvenih poslova za potrebe Fakulteta te djelomično obavljanje nekih od tih poslova (obračun plaće, autorski honorari, ugovori o djelu, likvidiranje, kontiranje, knjiženje, analitička evidencija, inventurna evidencija); praćenje i analiziranje propisa u svezi računovodstva, financijskog poslovanja i knjigovodstva, organiziranje primjene novih propisa, briga o ispravnoj primjeni; praćenje i analiziranje financijskih kretanja Fakulteta, briga o pravovremenoj izradi odgovarajućih izvještaja za dekana, prodekane, ministarstva i druge nadležne subjekte; potpisivanje odnosno su-potpisivanje financijskih izvještaja i drugih dokumenata iz djelokruga svog rada; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana.

-        Stručni suradnik ili viši tehničar (informatičar) u Računskom centru: održavanje računalne opreme u ispravnom stanju; administriranje UNIX i MS Windows računala; upravljanje lokalnom računalnom mrežom; upravljanje zajedničkim resursima na lokalnoj mreži; uvođenje aplikacija i uspostavljanje poslovnog informacijskog sustava; pomoć i podrška korisnicima računala; informiranje korisnika o novostima i promjenama; suradnja s drugim subjektima spojenima na mrežu CARNet; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Diplomirani knjižničar ili knjižničar u Bibliotekarskoj službi: administrativni poslovi vezani uz biblioteku knjiga ili časopisa (narudžba, urgencije, vođenje abecednog i stručnog kataloga, posudba drugim bibliotekama i iz drugih biblioteka i sl.); posudba knjiga i časopisa studentima, nastavnicima i članovima Hrvatskog matematičkog društva; unos podataka u bibliografske baze; administracija razmjene časopisa za Glasnik Matematički; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Viši upravni referent ili administrativni referent ili administrativni tajnik u Općoj i personalnoj službi: vođenje urudžbenog zapisnika; administrativni poslovi vezani uz Fakultetsko vijeće, Fakultetski kolegij, druga tijela Fakulteta, izbore u zvanje, matično povjerenstvo za polje matematike; sastavljanje službenih dopisa za potrebe Fakulteta; vođenje zapisnika sjednica; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Viši upravni referent ili administrativni referent u Računovodstveno-knjigovodstvenoj službi: računovodstveni, financijski i knjigovodstveni poslovi za potrebe Fakulteta: obračun plaće, autorski honorari, ugovori o djelu, obrada ulaznih i izlaznih računa, obrada putnih naloga, likvidiranje, kontiranje, knjiženje, analitička evidencija, inventurna evidencija, vođenje blagajne; uspostavljanje i praćenje narudžbi za nabavu uredskog i potrošnog materijala te drugih roba i usluga; uređivanje arhive poslovnih knjiga, dokumenata i druge arhivske građe; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Viši upravni referent ili administrativni referent u Studentskoj službi: administrativni poslovi vezani uz dodiplomske studente (prijave, razredbeni postupci, upisi, testiranje, potvrde, oglasi, priprema promocija i sl.); administrativni poslovi vezani uz dodiplomsku nastavu (plan, program, red predavanja, demonstratori, mentori za hospitacije, ankete, redovni ispiti, ispiti pred povjerenstvom, diplomski ispiti i sl.); administrativni poslovi vezani uz Vijeće voditelja nastave; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Dostavljač u službi za održavanje i čišćenje: dežurstvo na telefonskoj centrali i telefaksu, dostava, nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Domar u službi za održavanje i čišćenje: poslovi vezani uz centralno grijanje; poslovi vezani uz održavanje (redoviti nadzor, manji popravci, organizacija većih popravaka); redovito čišćenje snijega; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

-        Spremač u službi za održavanje i čišćenje: čišćenje dijela zgrade prema rasporedu kojeg odredi neposredni rukovoditelj; brisanje ploča prema rasporedu kojeg odredi neposredni rukovoditelj; opskrba sanitarnih čvorova; povremeno čišćenje okoliša; nepredviđeni manji poslovi po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja.

 

Članak 25.

Osim poslova nabrojanih u člancima 22 i 24, u osnovne poslove bez posebne naknade spada i zamjena odsutnog zaposlenika u neodložnim poslovima po nalogu dekana ili neposrednog rukovoditelja, ukoliko izostanak s posla nije dulji od 10 dana.

 

Članak 26.

Neposredni rukovoditelji za nastavno osoblje su predstojnici zavoda, voditelj katedre i glavni istraživači na znanstvenim projektima.

Neposredni rukovoditelji za nenastavno osoblje su:

-        dekan za voditelja Opće i personalne službe te za voditelja Računovodstveno-knjigovodstvene službe,

-        voditelj Opće i personalne službe za sve zaposlenike u toj službi i u Službi za održavanje i čišćenje,

-        voditelj Računovodstveno-knjigovodstvene službe za sve zaposlenike u toj službi,

-        prodekan za znanost za sve zaposlenike u Bibliotekarskoj službi,

-        prodekan za nastavu za sve zaposlenike u Studentskoj službi,

-        voditelj računskog centra za sve zaposlenike u Računskom centru.

 

VIII. Položaji i dodatni poslovi

 

Članak 27.

Položaji i dodatni poslovi za zaposlenike na nastavnim radnim mjestima, zajedno s pripadnim dodatnim koeficijentima su sljedeći.

-        Dekan – 0,50

-        Prodekan - 0,40

-        Voditelj Računskog centra – 0,30

-        Voditelj poslijediplomskog studija – 0,20

-        Zamjenik voditelja poslijediplomskog studija – 0,15

-        Predstojnik zavoda – 0,15

-        Voditelja Katedre za metodiku nastave – 0,15

-        Voditelj nastave godine ili profila – 0,15

-        Stručni koordinator u knjižnici - 0,10

-        Satničar – 0,05

-        Webmaster – 0,05

-        Voditelj ispitnog razreda – 0,04

-        Unositelj ocjena s ispita u bazu studentske službe – 0,002 po kolegiju, plus 0,0002 pomnoženo s prosječnim mjesečnim brojem unesenih ocjena.

-        Nepredviđeni kratkotrajni dodatni posao – najviše 0,20 (po odluci dekana uz suglasnost Fakultetskog kolegija, u trajanju naviše 6 mjeseci).

Dodijeljeni dodatni koeficijent predstavlja cijelu naknadu za obavljanje dužnosti na dotičnom položaju odnosno za obavljanje dotičnog dodatnog posla.

 

Članak 28.

Položaji i dodatni poslovi za zaposlenike na nenastavnim radnim mjestima, zajedno s pripadnim dodatnim koeficijentima su sljedeći.

-        Voditelj službe (veće organizacijske jedinice poput Opće i personalne službe, Računovodstveno-knjigovodstvene službe i slično) – 0,25

-        Voditelj manje organizacijske jedinice ili djelatnosti unutar službe – 0,15

-        Razvoj računalne i komunikacijske infrastrukture (izgradnja lokalne mreže, unapređenje UNIX administracije, unapređenje MS Windows administracije, razvoj vlastite programske podrške) – 0,20

-        Vođenje postupaka javne nabave i oblikovanje odgovarajućih dokumenata – 0,18

-        Unos velikih količina podataka (za potrebe sustava ISVU ili ISSP) – 0,15

-        Administrativno praćenje svih znanstvenih, informatičkih i ostalih projekata – 0,15

-        Administrativno praćenje jednog poslijediplomskih studija – 0,10

-        Tajnički poslovi za dekana ili za dva prodekana – 0,10

-        Različiti poslovi za Hrvatsko matematičko društvo – 0,10

-        Zamjena za dostavljača i portira 0,06

-        Nepredviđeni kratkotrajni dodatni posao – najviše 0,10 (po odluci dekana uz suglasnost Fakultetskog kolegija, u trajanju naviše 6 mjeseci).

Dodijeljeni dodatni koeficijent predstavlja naknadu za obavljanje dužnosti na dotičnom položaju odnosno za obavljanje dotičnog dodatnog posla unutar radnog vremena. Mogućnost prekovremenog rada regulirana je Člankom 30.

 

IX. Rad preko norme i prekovremeni rad

 

Članak 29.

Uvjeti pod kojima je moguć rad zaposlenika na nastavnom radnom mjestu iznad norme reguliran je Kolektivnim ugovorom.

Zaposleniku koji radi iznad norme pripada naknada koja se obračunava prema odredbama iz Kolektivnog ugovora i isplaćuje barem jednokratno tijekom akademske godine.

Zaposlenik na nastavnom radnom mjestu ne smije odbiti obavljanje posla o kojem je odlučilo Fakultetsko vijeće, ukoliko bez tog posla nije ispunio normu propisanu Kolektivnim ugovorom.

 

Članak 30.

Prekovremeni rad zaposlenika na nenastavnom radnom mjestu moguć je jedino onda ako za takvim radom postoji potreba, te ukoliko je on najavljen i unaprijed odobren od dekana, prodekana ili neposrednog rukovoditelja.

Zaposleniku koji je radio prekovremeno pripada naknada,  koja se obračunava prema trenutno važećim općim propisima, te ovisi o broju sati prekovremenog rada i osnovnom koeficijentu zaposlenika. Naknada se isplaćuje u sklopu sljedeće plaće.

 

X. Ostale naknade

 

Članak 31.

Suradnicima na znanstvenim, informatičkim i stručnim projektima, stručnim poslijediplomskim studijima, stručnim tečajevima, programima povremenog i stalnog usavršavanja, te izdavačkim pothvatima moguće je isplatiti honorare za njihove konkretne doprinose tim projektima (odnosno aktivnostima).

Honorari iz stavka 1. ovog članka isplaćuju se isključivo iz namjenskih sredstava koja se u Računovodstveno-knjigovodstvenoj službi zasebno evidentiraju baš za dotični projekt (aktivnost).

Kriteriji za raspodjelu honorara iz stavka 1 ovog članka nisu uređeni ovim Pravilnikom, već ih određuje voditelj dotičnog projekta (aktivnosti) uz suglasnost dekana, u skladu s trenutno važećim propisima i potpisanim ugovorima.

 

Članak 32.

Naknade studentima za ugovorene i obavljene poslove isplaćuju se preko studentskog servisa.

Visinu naknade iz stavka 1. ovoga članka određuje dekan uz suglasnost prodekana za nastavu.

 

Članak 33.

Iz prihoda Fakulteta od rada za tržište isplatit će se povećanje božićnice ili regresa za godišnji odmor svim zaposlenicima u jednakom iznosu, tako da ukupni isplaćeni iznos za sve zaposlenike dosegne najmanje 2% ukupnih prihoda Fakulteta od rada za tržište.

 

Članak 34.

Prilikom odlaska u mirovinu zaposleniku pripada otpremnina u iznosu određenom zakonom, drugim propisima ili Kolektivnim ugovorom.

 

XI. Izumi i tehnička unapređenja zaposlenika

 

Članak 35.

Zaposlenik je dužan izvijestiti Fakultet o svojem izumu i tehničkom unapređenju ostvarenom na radu, kao i onom ostvarenom izvan rada, ako je u vezi s djelatnošću Fakulteta.

Izumi i tehnička unapređenja ostvareni na radu pripadaju Fakultetu.

Na izum ili tehničko unapređenje kojega zaposlenik ostvari izvan rada, a u vezi je s djelatnošću Fakulteta, Fakultet ima pravo prvokupa.

U slučajevima iz stavaka 2. i 3. ovoga članka posebnim će se ugovorom odrediti naknada zaposleniku za ustupljeni izum ili tehničko unapređenje koje će Fakultet primjenjivati.

Naknadu iz stavka 4. ovoga članka određuje dekan uz suglasnost Fakultetskog kolegija.

 

XII. Obavljanje poslova za korisnike izvan Fakulteta

 

Članak 36.

Za obavljanje svih poslova za korisnike izvan Fakulteta, a koji spadaju u redovnu djelatnost Fakulteta ili se dijelom obavljaju na Fakultetu, mora se dobiti suglasnost dekana.

Tu suglasnost dekan će dati ukoliko predviđena djelatnost nije u suprotnosti s općim interesima Fakulteta i Sveučilišta i s redovnim radnim obvezama.

Ukoliko dekan odbije dati suglasnost iz stavka 1. ovoga članka, zaposlenik ima pravo priziva Fakultetskom vijeću; odluka Fakultetskog vijeća je konačna.

Uz suglasnost iz stavka 1. ovoga članka dekan određuje i dio financijske dobiti od tog posla koji pripada Fakultetu, temeljem procjene utrošenog vremena za taj posao, utrošenog rada drugih zaposlenika Fakulteta i korištenja prostorija i opreme Fakulteta.

 

XIII. Naknada štete

 

Članak 37.

Zaposlenik koji namjerno ili iz krajnje nepažnje uzrokuje štetu Fakultetu, dužan je tu štetu nadoknaditi.

Iznos i rok isplate naknade štete iz stavka 1. ovoga članka određuje dekan uz suglasnost Fakultetskog kolegija.

Iznos jednokratne isplate naknade štete ne može biti veći od 1/3 neto plaće zaposlenika; u slučaju većih iznosa određuje se obročna mjesečna isplata.

 

XIV. Poslovna tajna

 

Članak 38.

Poslovnom tajnom smatraju se podaci i dokumenti:

-        koje nadležno tijelo proglasi poslovnom tajnom ili ih kao povjerljive priopći Fakultetu;

-        koji se odnose na poslove što ih Fakultet obavlja za Ministarstvo obrane RH i Hrvatsku vojsku, ako su proglašeni vojnom tajnom;

-        koji sadržavaju ponude na natječaj ili javno nadmetanje, dok ne nastupi objavljivanje rezultata natječaja odnosno javnog nadmetanja;

-        koje je radi posebnog interesa Fakulteta dekan proglasio poslovnom tajnom;

-        koji nose oznaku "strogo povjerljivo".

 

Članak 39.

Poslovne tajne može drugim osobama priopćavati samo dekan, odnosno osoba koju dekan za to pismeno ovlasti.

Podatke i dokumente koji su proglašeni poslovnom tajnom obvezni su čuvati svi zaposlenici Fakulteta bez obzira na koji su ih način saznali, s tim da obveza čuvanja poslovne tajne ostaje i nakon raskidanja ugovora o radu.

Nepridržavanje odredbe iz stavka 2. ovoga članka predstavlja teži stegovni prekršaj.

               

XV. Prijelazne i završne odredbe

 

Članak 40.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu i primjenjuje se nakon što istekne osam dana od dana njegove objave na oglasnoj ploči Fakulteta.

 

Članak 41.

Izmjene i dopune ovoga Pravilnika, kao i novi Pravilnik o radu, donose se na način propisan Zakonom o radu za njegovo donošenje.

 

Članak 42.

Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje vrijediti Pravilnik o radu donesen 1. srpnja 1996.

 

                                                                                                         

Broj: 1-.../03                                                                                                 V.d. dekana:

 

Zagreb, 7. travnja 2003.                                                                               Prof.dr.sc. Robert Manger